VÝBĚR A VÝROBA STŘEL PRO PERKUSNÍ ZBRANĚ

       

Pro střelbu z civilních perkusních zbraní doporučuji jako střelu kuli.  Pro lovecké pušky je ogivál velmi nepravděpodobné střelivo. 

Donedávna jsem tvrdil, že i pro revolvery, s výjimkou kartridží. Nakonec jsem ale objevil průkazný materiál, že byly přinejmenším do některých revolverů (WALKER) ogivály používány. Nakonec se ukázalo, že se to netýkalo jen typu Walker. 

Originál kleště model No.1 Colt Walker. Podle smlouvy musel Colt dodat jedny tyto kleště na 10 revolverů

Pokud se tedy rozhodnete používat ogivál, zvolte si z praktických důvodů typ s nejméně dvěmi dostatečně širokými a hlubokými mazacími drážkami a přiměřeným náběhem zadní strany (kvůli nabíjení). Zvažte jej, spočítejte si dávku prachu a zkuste, zda ji se vejde pod ogivál do komory (mluvíme o revolverech) a zda se dobře nabíjí. Pamatujte na dobré mazání - drážky je potřeba naplnit dobrým tukem. Pod ogivál není teoreticky třeba ucpávka, ale do revolveru bych ji doporučil, nebo alespoň zamazat po nabití čelo střely tukem.

U vojenských pušek je to buď kule, nebo ogivál příslušného typu (i kompresní nebo expanzní střela).

Pro revolvery ráže .44 potřebujete kule průměru 11,3-11,5 mm z co nejčistšího (měkkého) olova. Na průměru kule a kvalitě olova velmi záleží, protože do revolveru se nabíjejí kule malinko větší, než je průměr komory ve válci. Při zalisování kule nabíjecí pákou se musí kule snadno zamáčknout a musí vytvořit kolem sebe takový kroužek odmáčknutého olova.

Kule se dají koupit v obchodech se střelivem, ale nemám s nimi příliš dobré zkušenosti - buď jsou ze špatného olova, nebo mají špatný rozměr. Správně by měly být značeny tzv. tisícinovým tříděním, čili .445 až .450. Tyto kule jdou použít i do pušky ráže .45 (nabíjení na zátku jako u revolveru) nebo i do pušky ráže .50 (nabíjení "přes flastr"). Někteří střelci ve snaze zlepšit výsledky a efekt nabíjejí i do revolverů ogivály - tj. válcové střely se špičkou. Je to v principu možné, ale výběr je ještě složitější a ve své době žádný z revolverů nestřílel ogivály (pokud nepočítám kartridže).

Takhle na blistru u nás kule asi nekoupíte  -vpravo jsou kule , které leju já

 

LITÍ KULÍ

Pokud by ses rozhodl lít si kule sám, znamená to koupit si licí kleště. Docela slušné kleště dělala firma NAZARKO. 

kleště NAZARKO a pruty olova k lití

Občas se dají ještě koupit. Záleželo na kusu. Originál kleště od italských a španělských replik bývají daleko horší. 

Originál kleště pro Coltovy revolvery. Jednodrážková špičatá střela je určená pro balení kartridží.

Kvalitní kleště také vyrábí firma Lee.  Prodávají je firmy nabízející vybavení pro přebíjení patron, např. Anděl v Praze (přesným názvem si nejsem jist). Jsou ale dražší a nakupuje se zvlášť forma (kokila) a kleště. Olovo se dá snadno tavit na plynovém nebo i elektrickém sporáku, ale lití je hlavně záležitostí cviku. 

Origínál kleště dodávané k puškám (jeden z typů).

Začátky bývají zklamáním a (vzpomínám, jak jsem za několik hodin vyrobil jen pár slušných kulí). Doufám, že časem doplním podrobnou stránku o lití.