Před vlastním nabíjením je potřeba tzv. „odmastit“. Nejčastěji se to dělá tak, že odpálením několika zápalek bez prachu profoukneme zátravku. Následně je dobré nabít zbraň bez kule jen prachem a ucpávkou a vystřelit „na slepo“. Tím se vypálí přebytek konzervačních látek v hlavni a komoře.
Nasypeme dávku prachu. Nasadíme zátku nebo flastr. Na zátku nebo flastr položím kuli. Kule i s ucpávkou musí jít bez násilí zasunout do hlavně, s tím, že si na začátku můžeme pomoci zaklepnutím kule dřevěnou paličkou a zaražením dříkem na kraj hlavně (nabijákem se začátek dělá blbě).
Šikovná startovací palička z parohu
Pak kuli i s flastrem nebo zátkou zatlačíme
až na doraz. Pokud se nedaří kuli zaklepnout a nebo se jí nechce dál do
hlavně, je lepší ji tam nervat. Znamená to buď použít tenčí flastry, nebo menší
kuli (pokud nabíjíme kuli přímo do drážek -na zátku- může být příčinou
potíží také tvrdá slitina olova). Kule musí sednout až na dno na osazení
komory nebo na prach (zlehka). Při zasouvání by to mělo být, jako když se
zasouvá píst - trochu ztuha, ale ne moc. První rána do vyčištěné flinty
musí jen zasyčet, po páté už to jde hůř. Při správné volbě střeliva,
mazání a způsobu nabíjení musí jít ale bez problémů a bez čištění
vypálit nejméně několik desítek ran po sobě bez problémů. No a když je nabito, nasadíme
zápalku a můžeme střílet.
Natáhneš kohout do první polohy a zkusíš, zda jde otáčet válcem. Válec se musí otáčet volně , ale pouze ve směru otáčení a musí být jasně slyšet přeskakování posouvače (jinak je mechanismus poškozený a nedoporučuji pokračovat). Pak vezmeš do levé ruky revolver hlavní vzhůru. Pravou vezmeš prachovnici (popisuju nejběžnější typ s klapkou), hubičku ucpeš ukazovákem, palcem otevřeš klapku a otočíš pracovnici směrem dolů. Tím se nasype odměrka. pustíš klapku, prachovnici otočíš vzhůru a pak teprve uvolníš ukazovák . Zkontroluješ, jestli je nasypaná plná odměrka. Odměrku vysypeš do komory válce a hned do ní vmáčkneš i ucpávku (abys věděl, co je už nabito). Nasypeš takto prach do všech komor. Pokud nemáš maštěné ucpávky, můžeš teď namazat ústí komor lojem. Pak vložíš kuli na ústí komory. pootočíš pod nabíjecí páku a zamáčkneš kuli na doraz. Kule by při zalisování neměla mačkat prach, měla by jen nejvýš lehce dosednout, lépe mít nepatrně místa pod sebou. Pokud by se kule nevešla, dá se vyrýpat špicí nože a je potřeba snížit dávku prachu, nebo dát tenčí ucpávku. Přes kule je dobré znovu namazat – zamazat ústí komor např. lojem (maže to kuli a brání prošlehnutí mezi komorami). Když je osazeno všech 6 komor kulí, je čas nasadit zápalky. My je předmačkáváme malinko mezi prsty, aby nepadaly. Nesmí se zatlačovat ničím tvrdým! No a máme revolver nabitý.