UCPÁVKY

       

ZÁTKY

Zátka je nejlepší z hustého, tuhého filcu (plsti). Pro revolver stačí tloušťka 0,5cm, pro pušku je lepší víc, asi 1cm, ale v nouzi stačí i revolverové nízké. Průměr by měl být pro ráži .44-.45 12mm, pro .50 cca 13mm (prostě trochu víc, než je vrtání hlavně). Ucpávky se dají koupit v obchodě se střelivem (aspoň to tak bývalo). My si je sekáme sami "lochajznou“ 12mm, z filcu koupeného v Řempu, nebo pro revolver z odstřižků Jekoru. Ucpávka by měla být lehce namaštěná.

plstěné zátky máčené v tuku                                                poctivá kovaná lochajzna

FLASTRY

Flastr je kolečko z látky, které má průměr cca dvojnásobek vrtání a je namaštěné. Používá se pod kule, které jsou menší než vývrt. Tloušťka tomu musí odpovídat. Vhodná je měkká sepraná bavlněná látka tloušťky kolem 0,1-0,2mm (třeba džínovina). Flastry je nutno pečlivě odzkoušet.

 

MAZÁNÍ UCPÁVEK

Nejjednodušší postup je hodit nasekané ucpávky do prázdné plechovky od vazelíny (AV, NH, LITOL - vyhoví každá běžná ne moc tekutá), a v plechovce to zamíchat klackem, aby se otřely zbytky ze stěn. Nemusí být moc mastné! Naopak, když se ucpávka zmáčkne, nesmí z ní nic vytékat!! To může být příčina selhání! Proto nejsou vhodné oleje !!

Mazáci si vaří mazadla např. z loje a sádla, nebo ze sádla a vosku nebo parafinu. V roztavené směsi pak napouštějí ucpávky.

čtvrt libry "medvědího sádla"

Může se taky mazat až na ucpávku, třeba jelením lojem, co se prodává v drogerii na ruce a na rty (ty větší tyčky). Dál se o tom ještě zmíním u nabíjení.

 

ZÁPALKY

Teď ještě k zápalkám. Běžně jsou k dostání v obchodech se střelivem. Je několik velikostí, na revolverech a i na většině pušek a pistolí jsou 4mm. Dělají se ještě 4,7mm a 6mm. Velikost 4,7 je nejméně obvyklá a bývá pouze u některých civilních zbraní. Velikost 6 je pro vojenské pušky a pistole.

zápalky CCI zápalky Dynamit Nobel
Zásobníčky na zápalky

Existuje rovněž řada typů podle výrobců. Nejobvyklejší je náš Sellier & Bellot, dále např. Dynamit Nobel,  RWS, Elley´s. My používáme léta naše, někdo preferuje konkrétní značku kvůli padání nebo navlhávání, ale v principu je to jedno.

krabička našich zápalek                           praktický a jednoduchý kožený zásobníček na zápalky

My zápalky malinko předmačkáváme, aby lépe držely.