DÁVKOVÁNÍ PRACHU DO PERKUSNÍCH ZBRANÍ

       

PRACH

Nabíjí se pouze černým prachem, ničím jiným!!

Běžně se prodává Vesuvit LC a občas nějaký dovoz. Existuje také umělá náhražka Pyrodex, která je ale drahá a obvykle se u nás neprodává.

Prach se nesmí skladovat v jiskřivých, elektrostatických a rozbitných obalech (železo, plast,  sklo a pod.). Nejlepší je nechat zásobu v originálním obalu a v prachovnici (rohu).

Jedna ze značek černého prachu, firma má velmi zajímavé stránky o výrobě.

Více o černém prachu ZDE.


VELIKOST DÁVKY

Dnešní kvalita černého prachu je poněkud nestálá (více ZDE), takže bych doporučil malinko větší dávku, než dříve. Dávkuje se 1/10-1/5 z váhy střely. Například běžná kule ráže .45 váží kolem 10 gramů. Dávka 1/10 je dá se říci minimální, vyhovuje vcelku pro sportovní terčovou střelbu. Má jednu nevýhodu - malá dávka zvyšuje možnost selhání nebo slabého výstřelu. Proto bych dnes doporučil dávku 1,2-1,5gramu. Prach má sypnou hmotnost kolem 0,9 g/cm3, takže je to na objem asi 1,2-1,5cm3.

Každá zbraň a každý typ střely vyžaduje individuální nastavení a odzkoušení dávky. Zbytečné zvyšování dávky nemá smysl.

 

nastavitelná odměrka pro zkoušení laborací

Objem se nechá přepočítat, nebo lépe překontrolovat převážením dávky. Průměrnou dávku jde vážit například na listovních váhách, a to tak, že nadávkuji 10 dávek a celkovou váhu vydělím deseti. To umožňuje pracovat s přesností na desetiny gramu. Tak jde rovněž vážit kule.

 

PRACHOVNICE

Prach musí být dávkován z uzavíratelné prachovnice. Prachovnice je obvykle kovová nádoba tvaru zploštělé hrušky a má na sobě dávkovací hubičku s klapkou. 

originál prachovnice Colt                              náhradní násypky

Bývá prodávána ve velikosti  pro určitou ráži. Pokud koupíš typ nabízený pro tvou, tak s ní v podstatě nemusíš nic dělat. Kdysi jsme zkracovali hubičky, ale dnes kvůli horšímu prachu to není v podstatě potřeba. U revolveru je ještě jeden problém, a to je velikost válce. Do Remingtonu 1858  dostanu tuto dávku celou, do Coltu 1851 NAVY ani náhodou. Hubičky se dají koupit extra, tak bych doporučil jednu navíc a nechat jednu dlouhou a druhou zkrátit na cca 40mm a případně dodatečně zkrátit víc. Jsou taky prachovnice s nastavitelným automatickým dávkovačem.

 

ROHY NA PRACH

Pro civilní pušku byl daleko obvyklejší roh na prach. Ten může mít buď dávkovač podobný těm na kovových prachovnicích, nebo jen zátku. 

 

Originál roh na prach se zátkou (bez dávkovače)

a odměrka, která se zavěšuje k rohu

Pak musí být součástí výbavy odměrka z rohu, parohu, kosti, mosazi apod., která je upravena na správnou dávku. Při nabíjení je pak nutné po každém nasypání uzavřít roh zátkou !! Opomenutí může být osudné !!